Obnova dat

1 GB (správně by mělo být GiB – gibibyte a MiB – mebibyte): měrná jednotka, 1 GB = 1024 MB = přibližně 200 až 400 fotografií formátu JPG (podle fotoaparátu)

Obsah: Záchrana – obnova ztracených – smazaných dat, disků, pamětí…
Cíl: Získáte zpět pro vás důležitá data
Cena:

– Úspěšná rekonstrukce dat hodinová sazba, min. 1200,– Kč* (po nechtěném smazání dat nebo po zformátovaní disku)
 – Neúspěšná obnova 0,– Kč, diagnostika 450,– Kč
* podle způsobu poškození souborů (smazání, přepsání, formátování disku…) a typu souborového systému (FAT, FAT32, NTFS, EXT2, EXT3…), diagnostika zdarma

Přišli jste z ničeho nic o ta nejcennější data? Smazali jste si nechtěně rodinné fotografie z dovolené, uloženou diplomovou nebo semestrální práci, nějakou databázi, faktury, doklady pro účetnictví? Nebo vám úplně „zmizel“ na počítači celý disk? Omylem jste si ho dokonce přeformátovali? To se může stát opravdu každému.

NEZOUFEJTE, NEZOUFEJTE, NEZOUFEJTE…

Pokud jste se dostali do této nepříjemné situace, ať už je důvodem váš přehmat, nebo selhání techniky, hlavně NEPANIKAŘTE! Zdaleka ještě není vše definitivně ztraceno a mnohé se dá stále ještě zachránit. Je třeba ale dodržet jistá pravidla.

Jak tedy postupovat? Zachovejte chladnou hlavu a držte se následujících bodů.
 – v žádném případě se na uložiště (karta, disk) nesnažte cokoli zapisovat (ukládat), stačí už to, že to dělá sám operační systém
 – nejlépe odpojte zařízení, vyjměte kartu z foťáku, mobilu, čtečky
 – jedná-li se o uložiště zabudované v zařízení, omezte práci s ním jen na jeho vypnutí
 – a pochopitelně co nejdříve volejte technickou pomoc, každým zápisem na nosič vašich dat se snižuje úspěšnost na zrestaurování smazaných souborů -fotografií, dokumentů…

POZOR ale na rádoby odborníky! Pokud se obnova dat vezme za špatný konec (chybná analýza, nevhodné nástroje, špatně zvolený postup…), už nebude skutečně co zachraňovat! Často se totiž jedná o kombinaci vad. Od toho se také může lišit cena u dvou stejně se projevujících závad.

hdd


Nejsem však vybaven laboratorní technikou pro bezprašné otevření disku (zadřená ložiska apod.), takže jsou mé možnosti omezené na běžné zásahy, jako chybující zařízení, nechtěně smazané soubory, omylem zformátovaný disk, flash disk, prostě „nefyzická“ záchrana dat.

 
TOPlist