Digitální podpis -certifikát...

Obsah: Pomoc s vyřízením certifikátu, jeho instalace, nastavení mailového klienta*, vysvětlení používání
Cíl: Možnost privátní komunikace na internetu (nepozměnitelné podepisování odesílaných zpráv a kontrola důvěryhodnosti přijatých, v případě potřeby jejich šifrování)
Cena: 480,– Kč

mailový [mejlový] klient = program nainstalovaný na počítači pro mnohem pohodlnější práci s mailem, než je webové rozhraní (odesílání, přijímání). Psaní konceptů a čtení stažených zpráv je možné bez připojení k internetu.


Všichni víme, že se dnes už bez komunikace mailem neobejdeme. Ovšem jste přesvědčeni, že komunikujete soukromě? Aha, že nikoho ke svému zařízení nepouštíte? Že máte dostatečně silné heslo k přístupu do schránky? Nenechte se mýlit!

pero2 Pokud byste psali starý běžný dopis, vložili byste jej do obálky a tu teprve poslali. Dnešní komunikace mailem se však dá přirovnat k odesílání pohlednic. Každý si ji může kdykoli na trase přečíst. Dokonce i ve vaší schránce jsou zprávy běžně dostupné poskytovatelům služeb „zdarma“ (na tzv. free-mailech [frí-mejlech]). Ti se tím ani nikterak netají a využívají obsah vašich zpráv k cíleným reklamám podle vašich zájmů. Ještě horší případ může nastat s podvrženými maily odesílaných vašim jménem (nejen z důvodu zavirování), nebo pozměněním vámi odeslaného.

Že to zní děsivě až paranoidně? Bohužel, je to tak, a není to nic vzácného. Dá se proti tomu ale velmi lehce a lacině bránit. Jde jen o to, o co vám v danou chvíli jde. Jen o jistotu, že vaše zpráva dorazí nepozměněná, nebo o zachování soukromí a dovolit číst zprávu jen adresátovi.

Slouží k tomu digitální podpis a šifrování zpráv. Nebojte se, nemusíte provádět při komunikaci s okolím žádné kroky navíc. Normálně napíšete zprávu, označíte, zda má být podepsána, šifrována, nebo obojí, a odešlete. Pokud to máte nastaveno trvale, jen píšete, odesíláte, přijímáte a čtete. Při šifrování jste pouze požádáni o vložení hesla k otevření zašifrované zprávy adresátem. To máte s protistranou buď předem domluvené, nebo ho pošlete jiným kanálem -třeba mobilem.

Pokud se chcete bránit, rád vám se vším pomůžu, a už se nebudete muset cítit jako ve výkladní skříni.
 

 
TOPlist