Alarmy a automatizace

Pokud sledujete jen trošku dění kolem sebe, nepřestává vás jistě udivovat, jak jsou zloději čím dál více drzejší a „šikovnější“. Neváhají vás vyloupit „pod nosem“, zatímco vy si klidně spíte. Už ani nemluvě, pokud jste na dovolené, na chalupě, u příbuzných… nebo jen na pouhých nákupech. Jsou s to vám doslova vybílit byt za bílého dne.

Vždy je pochopitelně nejúčinnější „mechanické“ zabezpečení, ale bohužel, není samo o sobě dostačující. A mříže si na okna také asi nenamontujete. Vynalézavost zlodějíčků i gangů nemá meze. Jediné, jak se lze mocněji bránit je pořízení EZS (elektronického zabezpečovacího systému). Vyplašit zloděje, povolat PČR, získat fotky, nebo videozáznam pro další pátrání… to je velmi mocný nástroj, jak se lze bránit. A nemusíte ani měsíčně utrácet za napojení na PCO! Je to praktická výhoda, ale pokud chcete, vystačíte si i zcela sami. Dnes lze všechny EZS ovládat z mobilní aplikace.

Co se týká montáže, jsou opět dvě varianty:

  1. Systém, který si můžete nainstalovat a administrovat celý sami (např. BEDO Ajax).
  2. Systém, který musí instalovat certifikovaný partner, nastavení a administraci prování on. Samozřejmě ovládání a nastavení máte ve svých rukou (např. JABLOTRON, PARADOX).

Tady nehledejte nabídku konkrétního systému. Výběr je a bude vždy na vás. Rozhodně ale vše před tímto rozhodnutím konzultujte s odborníky. V tomto jsem vám plně nápomocen. Přesto, že já osobně jsem po dlouhém výběru a praktickém vyzkoušení několika různých EZS začal preferovat českého výrobce – JABLOTRON, nebudu vám jej vnucovat. Popíši výhody a nevýhody různých systémů a vy se pak rozhodnete zda a jakým EZS se necháte chránit.

Pokud již nějaký systém máte a chcete jej modernizovat, je to zpravidla možné i bez nákupu nových čidel. Ta původní začleníte do nového systému. Přesto lze jen doporučit nahradit i tato novými, ale to už se dá postupně. Prvotní, a ta nejvyšší, investice je vždy do ústředny. Ta se pohybuje v rozmezí cca 7.000,– Kč až 15.000,– Kč.

 
TOPlist